GENÇLİK İÇİN ORTAK SORUN; OBEZİTE

Common Disease for YOUth ; Obesity / Gençlik için Ortak Sorun; Obezite

Projesi Hakkında

Projemiz, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik programlarının önceliklerinden olan Kültürlerarası Diyalog ve kültürel çeşitlilik temasının yanında Sağlık ve Engellilerin topluma entagrasyonu konularını içermektedir.  Bu bağlamda gençlik grubumuzun çalışmaları çerçevesinde Eskişehir ili merkezinde devam ettiğimiz  çalışmlarımıza yeni  bir boyutta da devam ettirme, sahip olduğumuz kültürel zenginliği farklı ülke ve farklı kültürlerden gelen Avrupalı gençler ile paylaşma ve obezite  konusunda bilinç düzeyinin artırılmasına katkıda bulunma düşüncesinden yola çıkılarak bu proje hazırlandı.

 

Projenin Hedefleri

– Gençlik alanında çalışma yapan gençlik çalışanları ve gençlik önderlerini biraraya getirerek sahip oldukları bilgi ve deneyimleri paylaşma,

– Asrımızın büyük problemlerinden olan aşırı kilo “obezite” konusunda dikkat çekme ve farkındalığı artırmak,

– Sağlıklı yaşamın için olmazsa olmaz olan  olan yeme-içmeye dikkat , spor v.b  faaliyetlerin nasıl hayatımıza uygulayacağımızı ve öğrendiklerimizi nasıl yaygınlaştıracağımızı tartışma,

– Öncelikle farklı kültürlerin birbirini tanıması ve sonrasında kültürel kaynaşmanın sağlanması,

– Karşılıklı empati sağlamak,

– Farklı kültürlerden gelen gençlerin ortak yanları öne çıkarılarak Avrupa Vatandaşlığı bilincinin geliştirilmesini sağlamak,

İnsanlara yada toplumlara  karşı önyargısızca bakabilmenin temeli olan herkesi kendi konumunda kabul edebilme düşüncesini  katılımcılarda tesis etme şeklinde sıralayabiliriz.

Eğitim Kursumuz süresince uzmanlar tarafından yapılacak sunumlardaki bilgileri ve kazanılan deneyimleri düzenlenecek olan Panel ve ilerleyen bölümlerde bahsedeceğimiz yaygınlaştırma metodlarını kullanarak, başta proje katılımcılarımız olmak üzere olabildiğince fazla STK üyesi ve halkla paylaşmayı hedeflemekteyiz.

Projemiz ;

Gençlik programının  sürekli tematik önceliklerinden olan aşağıdaki önceliklerini içermektedir.

  1. “İmkanları kısıtlı gençlerin dahil edilmesi” ;grubumuzun üyesi olan kilolu gençler kilolarından dolayı  imkanları hep kısıtlıdır. Hiçbir zaman uzun süreliğine seyehat edemez, ayakta duramaz, aç ve susuz kalamazlar.Ayrıca fazlaca yemek ve içecek tüketmek durumundalar. Bu durumda onları imkanı kısıtlı insan haline getiriyor.
  2. “Kültürel Çeşitlilik”; Farklı kültür ve ülkelerden gelen katılımcılar ile bir çeşitlilik oluşturulacak. Farklılıkların aslında bir zenginlik olduğunun farkına varılmaya çalışılacak.
  1. “Gençlerin katılımı”; Projeye genel itibari ile gençler katılacaktır. Tabiki kurumlarında yönetici olarak çalışan kişilerde katılabileceklerdir.

Galeri

Scroll to Top